K článkům o prodeji pozemků

 Lidové noviny  zveřejnily 15. 4. 2023 článek Hynka Paštěka
Stát opět nakupuje pozemky u rodiny exministra Tomana. Povede přes ně důležitá silnice.
Příbuzní bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana prodali pozemky vlastněné svými firmami za bezmála 50 milionů korun. Bude na nich stát přeložka vytížené silnice.

Článek informuje o koupi pozemků v katastrálním území Dubeč o rozloze cca 23 000 m2 k umožnění realizace přeložky silnice I/2 v úseku Úvaly–Běchovice. Tvrzení, že tato silnice je životně důležitá pro Běchovice, Újezd nad Lesy a Úvaly, a že zklidní dopravu v okolí Prahy, je nepravdivé, protože ve skutečnosti bude mít za následek pravý opak. Přeložka silnice I/2 Úvaly–Běchovice je umístěna v souběhu se stávající silnicí I/2 jižně ve vzdálenosti 0,5 až 1,0 km, takže pro Úvaly, Újezd nad Lesy a Běchovice je dílčím přínosem jen pro území severně od stávající I/2. Pro území jižně od stávájící I/2 budou tyto  obce negativně zatíženy hlukem a emisemi. Navíc realizací přeložky I/2 budou vlivem zvýšené dopravy zatíženy Úvaly (sídliště Na Slovanech), Dobročovice, Květnice, sídliště Rohožník a Nová Sibřina, Koloděje a Běchovice-Nová Dubeč.

přeložka silnice I/2
 

Negativní dopad přeložky I/2 bude veliký, neboť je to silnice s parametry dálnice patřící do funkční skupiny „sběrná s funkcí dopravně-obslužnou“ a bude sloužit jako přivaděč dopravy tranzitní a zbytkové do sídelních lokalit Prahy, což je nežádoucí. Existence přeložky silnice I/2 Úvaly–Běchovice je spojena s realizací stavby D0 511 Běchovice–D1, která je kontraproduktivní, problematická a momentálně není jistota, že bude realizována.

S ohledem na výše uvedené, to je nejistotu realizace přeložky silnice I/2 Úvaly–Běchovice, je možné a přípustné uskutečnit výkup pozemků za osminásobnou cenu?

V následujícím článku je tabulka, v níž jsou uvedeny ceny i za další vykupované pozemky.

 Seznam Zprávy  zveřejnil 17. 4. 2023 článek Vojtěcha Gavriněva
Stát koupil další pozemky od rodiny exministra Tomana. Tentokrát za 100 milionů.
Pozemky za mnoho set milionů korun získala rodina Miroslava Tomana v době, kdy on sám vedl Ministerstvo zemědělství. Teď stát kupuje další půdu, aby tam mohl stavět silnice.

Jediným, komu okruh aneb „průtah“ kamionů Prahou přinese opravdový užitek, je rodina Tomanů. Těm už pak může být všechno kolem emisí, hluku a nedostatečné kapacity jednotlivých úseků úplně jedno. A to, že nezbývají peníze na dostatečnou ochranu obyvatel oblastí nejvíce dotčených okruhem se v tomto systému potom nikdo nemůže divit.

Výkup pozemků je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho velkých dálničních staveb musí vést určitou trasou po něčích pozemcích a neexistují žádné alternativy. A politici budou dokola opakovat, že právě tato stavba je zásadní a bez ní trpí celá Česká republika…

Celý příběh začíná zkraje 90. let, kdy Tomanovi zprivatizovali státní drůbežárny Xaverov. V roce 2000 si kromě samotného podniku začali nárokovat také rozsáhlé pozemky, na kterých už se tou dobou pomalu rýsoval nový Pražský okruh.
O vlastnictví těchto pozemků se posléze vedl soudní spor a Česká republika v něm u několika soudů uspěla. Státní pozemkový úřad, spadající právě pod Ministerstvo zemědělství s tehdejším ministrem Tomanem, se ale náhle nároku na pozemky sám vzdal.
(citace z článku zveřejněného 17. 4. 2023 na „Seznam Zprávy“)

Ke zlomu došlo v roce 2005, když pozdější ministr Miroslav Toman působil na zemědělství coby náměstek. V květnu toho roku vydalo ministerstvo potvrzení, že pozemky patří Xaverovu. Stejné potvrzení vydal i pozemkový fond, který spadá pod ministerstvo.
Mezitím se ale vyměnilo vedení fondu a soudní spor začal nanovo. Stát měl v ruce jedno pravomocné rozhodnutí a dva úspěchy u obvodního soudu. Soudy dokonce odmítly prohlášení z roku 2005, že se stát pozemků vzdává – označily je za neplatné.
Vše ale náhle v roce 2010 ukončilo rozhodnutí tehdejšího náměstka Petra Šťovíčka. Ten podepsal dokument, podle kterého se pozemkový fond definitivně nemovitostí vzdal ve prospěch rodiny Tomanových. Část těchto pozemků nakonec skončila v rukou kyperské firmy Elvikox, kterou servery iRozhlas nebo Deník N spojují právě s Petrem Šťovíčkem.
(citace z článku zveřejněného 3. 5. 2022 na „Seznam Zprávy“)

 iDNES.cz / Zpravodajství  – zveřejněno 2. 5. 2023
Tomanovi získali za pozemky sto milionů. Od státu mohou inkasovat až miliardu

Rodina bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana udělala životní obchod.

  Často opakovaná NEPRAVDIVÁ TVRZENÍ O SOKP

Aktualizováno 5. 5. 2023